Springfield Armory Hellion 556 Nato 18" Barrel 30-Rounds HL918556B
No reviews have been written for this product.
Price
Sale!
Less than 5 remaining!
Rebate Available
Buy Select 2020 Waypoint Rifle, Get A Free XDM Elite 10MM!!! EXCLUDES 22LR Waypoint
Description
Springfield Armory Hellion 5.56 18" Black 30+1 HL918556B
Hellion 5.56 Rifle
The Springfield Armory Hellion 5.56 Rifle redefines semi-automatic 5.56mm performance with its innovative bullpup configuration that positions the action behind the trigger for superior maneuverability and ballistic advantages. Featuring an 18" CMV barrel with Melonite coating and 1:7 twist rate plus full ambidextrous controls and a reversible case ejection system, this rifle delivers precision accuracy and adaptability in a compact package. It ships with one 30-round Magpul PMAG Gen M3 magazine and includes a 4-prong flash hider for reduced muzzle signature.
Specifications
Specification Detail
Manufacturer Springfield Armory
Model Hellion
Action Semi-Automatic
Caliber 5.56x45mm NATO
Barrel Length 18" CMV, Melonite, 1:7
Overall Length 30.25" - 31.75"